„ Vukovinski glagoljaši“ na Maloj glagoljskoj akademiji „ Juri Žakan“ Roč

Autor: Mladen Grahovac, 9. 7. 2018.

Az, Buki, Vjedje,

Glagolju, Dobro…

Tako počinje himna Male glagoljske akademije „Juri Žakan“ u Roču.

Od 26. lipnja do 2. srpnja 2018. godine održana je u Roču državna smotra 26. saziva Male glagoljske akademije. To je smotra učenika osnovnih škola u svrhu očuvanja kulturne baštine i bavljenja glagoljicom, i učitelja hrvatskog jezika, povijesti, likovne kulture, glazbene kulture i razredne nastave, koji se u sklopu izvannastavnih aktivnosti bave glagoljicom.

Organizatori smotre su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje. Suorganizator grad Buzet, a priređivač OŠ „Vazmoslav Gržalja“ Buzet. Tema 26.saziva MGA bila je: Glagoljica kroz osjetila. Osim škole domaćina sudjelovalo je još 11 škola iz Republike Hrvatske.

Glagoljaši, žaknići, većinom učenici šestih razreda,  mogli su sudjelovati u 6 radionica: literarno-scenskoj, povijesnoj, likovno-keramičkoj, grafičkoj, radionici fresaka i novinarskoj. Učenici Povijesno-glagoljaške skupine „Vukovinski glagoljaši“ sudjelovali su u povijesnoj ( Andrijana Džolić i Lorena Sever ), grafičkoj ( Marta Vađunec) i radionici fresaka ( Karlo Duh ). Voditeljica „Vukovinskih glagoljaša“ , Nina Mulc, priključila se novinarskoj. Pod stručnim vodstvom mentora koji su poticali kreativnost učenika, radilo se marljivo i po-letno, a na kraju su radovi izloženi na prodajnoj izložbi. Izdane su novine „Gla-goljaška škrinjica“, a prezentiranje MGA je na stranicama: www.mga-roc.org, www.facebook.com/MgaJuriZakan .

Boravak u Istri ostao je nezaboravan i po izletima koje je nadahnuto vodio jedan od najznačajnijih istraživača, ali i zaljubljenika u glagoljašku baštinu, filolog, povjesničar kulture i povjesničar književnosti, akademik Josip Bratulić. To je bila Aleja glagoljaša i izlet „Putevima glagoljaša“. Putujući  manje poznatom,  glagoljaškom Istrom,  žaknići su se divili njezinim prirodnim ljepotama, bogatoj umjetničkoj i povijesnoj baštini.

Akademski slikar i grafičar, Frane Paro održao je predavanja i pokazao rad na replici Gutenbergove preše koju je postavio u Roču.

Svaku večer održavane su priredbe, učilo se plesati tradicionalne istarske plesove, muziciralo se, predstavljena je mapa s inicijalima "Knjižni ukras dragućkoga glagoljskog brevijara" Josipa Bratulića.

Svečanost zatvaranja svojim izlaganjem počastila je akademkinja Anica Nazor, također jedna  od najznačajnijih istraživačica hrvatskoga glagoljaštva, filologinja, paleoslavistica,paleokroatistica, a ujedno i najbolja poznavateljica glagoljaške tiskane knjige: inkunabula i starih izdanja glagoljaške Senjske i Riječke tiskare i cijelog glagoljaškog tiskarstva. Žakniće su pozdravili tajnica državnog povjerenstva Ivana Jurjević Jovanović, koordinatorica Maristela Rabak Tomašić, gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić, ravnateljica OŠ „Vazmoslav Gržalja“ iz Buzeta , Jadranka Bartolić Muzica.

Nakon tjedan dana sudjelovanja u MGA, svi, i učenici, i učitelji, vratili su se kući obogaćeni novim znanjima, idejama, novim poznanstvima, boljim poznavanjem svoje domovine i većom ljubavi prema njoj. To su uspomene koje ostaju zauvijek.

Fotografije pogledajte u nastavku.

Nina Mulc, prof.

Osnovna škola Vukovina / Školska 20/A, HR-10419 Gornje Podotočje / os-vukovina.skole.hr / ured@os-vukovina.skole.hr