EDUTOPIJA 21

Edutopija- odgoj za održivi razvoj

Autor: Administrator , 31. 10. 2020.

Usprkos strogim mjerama zaštite od COVID-11, naša škola je nastavila sa ostvarivanjem projekta EdUtopija-21. U sklopu predviđenih aktivnosti koje uključuju i rad na ekološkom izgledu naše škole, 23.listopada je osvanula spiralna gredica sa začinskim biljem nedaleko glavnog ulaza u našu školu. Spiralnu gredicu, koja se sastoji od dvostrukog suhozida od opeka, koji je povezan sa zemljom postavili su 6. kolovoza članovi udruge ZMAG iz Vukomerića, a njegov zeleni izgled su prepustili učenicima naše škole. Glavne zvijezde akcije sadnje začinskog bilja su bili učenici 5 d razreda, pod vodstvom eko koordinatora, vjeroučitelja Antuna Greganića. Našim petašima je trebalo nešto manje od jednog školskog sata da sadnicama ružmarina, smilja, mente i bosiljka nađu počasno mjestu na spiralnoj gredici. Radeći s puno spontanosti i entuzijazma, učenici su pokazali da su dorasli ovom zadatku, ali  i da imaju ambicije sudjelovati i u većim projektima u budućnosti. Nisu se uplašili ni kamera redakcije Vg- Portala, koji su snimili nekoliko kadrova ove zanimljive akcije.

EDUTOPIJA 21

Iniciranje promjena koje vode ka zajednicama održivog razvoja

1. veljače u prostorima Vijećice Velika Gorica (bivša Galerija Kordić) održan je prvi od 7 modula stručnog usavršavanja u sklopu projekta EdUTOPIJA 21- stvaramo održivu budućnost. Projekt organiziraju udruga Zmag, grad Velika Gorica u sklopu Ureda za udruge Republike Hrvatske i Švicarsko-hrvatskog programa suradnje

Prvi modul pod naslovom „Iniciranje promjena koje vode ka zajednicama održivog razvoja“ vodila je ispred više od dvadeset sudionika Vera Gjokaj u ime udruge Zmag. Sudionici su se na šestosatnim aktivnostima, koliko je trajao ovaj seminar upoznali sa pojmom održivi razvoj i njegovoj važnosti za zajednice u kojima žive. Potom su se vježbali u određivanju razvojnih ciljeva i uočavanju životnih navika kojima djelujemo malim koracima na poticanje održivog razvoja svoje zajednice. Da bi se stvorio kvalitetan projekt održivog razvoja vlastite lokalne zajednice, važno je uočiti „dragulje“, potencijale i prirodne resurse kojima zajednica raspolaže. Ovi resursi bi trebali biti održivi i za buduće generacije na način da se naprave planovi njihovog gospodarenja i održanja. Svaka održiva zajednica se suočava i s problemima razvoja, nedostatcima i teškoćama koji koče njen razvoj u smjeru održivosti. Sudionici su reflektirajući probleme naučili tehnike njihovog rješavanja u skladu s održivim razvojem i unaprjeđivanjem održive zajednice. Posljednji dio radionice bio je futuristički: zamisliti izgled zajednice za 10 godina nakon što se provede projekt, izmijeniti ideje sa sudionicima, osmisliti projekt u vlastitoj zajednici, imenovati ono što bi u zajednici trebali promijeniti, te referirati rezultate.

Na kraju ovog susreta definirani su sljedeći termini i nazivi tema:

2. modul: 7. ožujka       Uključivanje različitih lokalnih dionika

3. modul: 28.ožujka      Organizacija dionika i njihovo međusobno učenje kroz suradnju

4. modul: 25. travnja    Načini održavanja dugoročne suradnje

5. modul: 16. svibnja    Komunikacija s dionicima u svrhu zagovaranja

6. modul: 6. lipnja         Kako kvalitetno financirati projekt

7. modul: 4. srpnja        Reflektiranje i metode evaluacije projektnih procesa i rezultata

Sva predavanja su otvorena novim sudionicima, koji su zainteresirani za djelovanje u lokalnoj zajednici, žele steći nova znanja i vještine, imaju ideje i volju. U prilogu ostavljamo podatke kontakt osobe za prijave na predstojeće seminare:

vanjanikolic12@gmail.com

Osnovna škola Vukovina / Školska 20/A, HR-10419 Gornje Podotočje / os-vukovina.skole.hr / ured@os-vukovina.skole.hr